Doek valt voor Pokémon-kloon

News
zondag, 23 februari 2025 om 16:00
pokemon unite 1jpg

Als grootste media franchise in de wereld is het niet gek dat andere bedrijven het succes van Pokémon proberen te evenaren. Zo ook de makers achter een mobiele game die Pokémon-karakters gebruikten in hun eigen game. Voor hen valt nu het doek, want The Pokémon Company heeft een langlopende rechtszaak tegen de na-aper gewonnen.

Vechten als Ash met Pikachu

Bedrijf Guangzhou Maichi Network Technology Co. wist er lange tijd mee weg te komen: Pocket Monster: Remake werd al in 2015 uitgebracht. Niet alleen de naam, maar ook de karakterontwerpen, namen en move sets werden klakkeloos overgenomen. Daarbij ging het niet alleen om de games, maar ook om de tekenserie. Zo kon je bijvoorbeeld als Ash tegen May strijden.

Nu, tien jaar later heeft The Pokémon Company eindelijk de rechtszaak gewonnen. Het bedrijf moet een ‘aanzienlijke’ schadevergoeding betalen en een publiekelijke verontschuldiging:

‘’We hebben ons ten diepste gerealiseerd dat onze handelingen de relevante wetten hebben geschonden tijdens het tweede proces en de schikkingsprocedure. Onze game heeft uitgebreid gebruikgemaakt van ontwerpelementen van de bekende Pokémon games, waardoor de auteursrechten met betrekking tot de Pokémon games zijn geschonden en oneerlijk is geprofiteerd van de roem en reputatie van Pokémon games, waardoor er sprake is van oneerlijke concurrentie.
Onze inbreuk op het auteursrecht en onze handelingen van oneerlijke concurrentie hebben aanzienlijke economische verliezen veroorzaakt voor de rechthebbenden en het imago van de originele Pokémon games ernstig geschaad. Wij bieden hierbij onze oprechte excuses aan TPC en andere rechthebbenden, evenals aan het grote aantal spelers, consumenten en het grote public.’’

Het bedrijf liet bovendien weten ‘significante reputatieschade’ te hebben opgelopen en spijt te hebben. ‘’We hebben onze lessen geleerd.’’ Pocket Monster: Remake wordt niet langer aangeboden.

Eerder liet The Pokémon Company weten dat Guangzhou Maichi Network Technology Co. hen 72 miljoen dollar verschuldigd was. Of dit ook het bedrag is dat de rechter heeft bepaald is niet bekend.