Viaplay mag voor de komende vijf jaar de Formule 1 blijven uitzenden in Nederland. Het is alleen nu al gebleken dat dat een fout is geweest van de FOM.
De laatste tien jaar is de Formule 1 als een gek geëxplodeerd in Nederland. Het is geen geheim dat dat komt door de opmars van Max Verstappen. Maar dat is niet de enige reden waarom zoveel Nederlanders zondag voor de buis gekluisterd zitten te kijken naar twintig auto’s die razendsnel rondjes rijden.
Vanaf het moment dat Verstappen zijn debuut maakte in de Formule 1, was het namelijk ook eenvoudig voor veel mensen om de sport te volgen. In 2015 was het namelijk meteen mogelijk om F1 te volgen via het sportkanaal van Ziggo. Aangezien veel Nederlanders bij die provider zitten, was de sport massaal zonder extra kosten te volgen.
En dat is een belangrijk element om een sport plotseling populair te maken in een land. Er moet een ‘motief’ (Verstappen) zijn en de ‘middelen’ (gratis kijken via Ziggo). Daarnaast werden er ook geregeld races gratis uitgezonden, waarbij heel Nederland toegang kreeg tot het sportkanaal voor het weekend. En voor de fans die geen abonnement hadden op Ziggo, was het mogelijk om een los abonnement te nemen voor de sportzender.
Alle Formule 1-fans zitten nu in dat laatste schuitje. Wil je F1 kijken, dan moet je betalen voor een los abonnement in de vorm van F1 TV Pro of Viaplay. F1 TV Pro is de streamingdienst van de FOM zelf, terwijl Viaplay de rechtenhouder is in Nederland. Het is de Zweedse streamingdienst die de rechten van Ziggo heeft afgetroefd.
Bij de nieuwe veilingronde vorig jaar heeft Viaplay opnieuw gewonnen, maar deze keer naar verluidt niet omdat het bedrijf het meeste geld heeft geboden. Viaplay zou volgens de FOM namelijk een beter aanbod hebben om het Nederlandse publiek te bereiken, onder andere met het vorig jaar geïntroduceerde Viaplay TV.
Dat experiment was de vervanging voor SBS9, waarop samenvattingen werden uitgezonden en af en toe volledige races, een aantal uur na de finish. Dit seizoen gaat Viaplay daarmee verder, maar er wordt wel een aparte zender voor aangemaakt - eentje die niet beschikbaar is voor abonnees van Ziggo en KPN, de grootste providers van Nederland.
Viaplay TV bedient ineens dus niet meer alle Nederlanders, maar nog maar een relatief kleine groep. En dat is ook nog maar op het gebied van samenvattingen, in plaats van live volledige races, zoals Ziggo vroeger deed.
Natuurlijk is een abonnement nemen op Viaplay nog steeds een optie, maar ook dat is iets wat steeds meer buiten het bereik ligt van veel Nederlanders. De maandelijkse abonnementskosten van Viaplay rijzen namelijk de pan uit.
In januari heeft het bedrijf weer een prijsverhoging aangekondigd. Deze keer gaat de maandelijkse prijs omhoog naar 21,99 euro per maand en met een jaarabonnement ben je omgerekend 19,99 euro per maand kwijt. Daarmee is Viaplay met afstand de duurste streamingdienst van Nederland. Zelfs Netflix komt met 18,99 euro per maand (zonder jaarabonnement) niet in de buurt en het aanbod van die dienst is vele malen groter.
Met de huidige koers wordt de sport dus voor veel mensen onbereikbaar en alleen iets voor de échte fans. En dan zijn de rechten deze keer niet eens voor de normale drie jaar verkocht, maar voor vijf jaar. Het is een zeer pijnlijke fout van de FOM, dat mogelijk weleens het einde kan betekenen voor het grote draagvlak voor de Formule 1 in Nederland. Helemaal wanneer Verstappen besluit om ermee te stoppen.