Take-Two CEO Strauss Zelnick komt in het nauw nadat een investeerder zijn staat van dienst als bestuurder ter discussie stelt. Wat volgt, is een ongewoon direct antwoord waarin hij uiteenzet hoe ver het bedrijf onder zijn leiding is gekomen. Maar waarom zo'n uitgebreid antwoord?
Investeerder stelt leiderschap ter discussie
Tijdens de aandeelhoudersvergadering van Take-Two op 17 september kaart een investeerder meteen een van de grootste zorgen rond het bedrijf aan: jarenlange vertragingen, niet-waargemaakte verwachtingen en afhankelijkheid van grote franchises. Daarna volgt de scherpere vraag of het bestuur “bereid is senior executives te vervangen” als de operationele prestaties en het creëren van aandeelhouderswaarde niet verbeteren.
Zelnick gaat die mogelijkheid niet uit de weg. Hij zegt dat het bestuur “zorgvuldig en streng” is, hoge prestaties verwacht en het management zou vervangen als het niet presteert. Waar hij zich wel tegen verzet, is de suggestie dat de staat van dienst van zijn team op falen neerkomt.
Zijn argument begint in maart 2007, wanneer Take-Two minder dan één miljard dollar aan jaarlijkse omzet genereert, wordt onderzocht door minstens vier overheidsinstanties en al 13 maanden geen jaarverslagen heeft ingediend. Buiten Grand Theft Auto verliest het grootste deel van het bedrijf geld. Zelnick schetst de situatie nog scherper en noemt Take-Two destijds “bijna failliet”.
Sinds 2007 heeft Take-Two volgens hem de kosten verlaagd, zijn activiteiten gediversifieerd en de stap naar mobiele games gezet. Meer dan elf franchises hebben bovendien afzonderlijke releases voortgebracht waarvan meer dan vijf miljoen exemplaren zijn verkocht, waarmee hij rechtstreeks antwoord geeft op de kritiek dat de uitgever te afhankelijk is van een handvol grote namen.
Zelnick onderbouwt zijn zaak verder met de financiële staat van dienst van Take-Two. Het aandeel is sinds maart 2007 volgens hem met ongeveer 1.200% gestegen, tegenover ongeveer 440% voor de S&P en 980% voor de Nasdaq. Take-Two verwacht nu voor boekjaar 2027 Net Bookings van tussen de 8 en 8,2 miljard dollar, waarbij ook een aanzienlijke vrije kasstroom wordt verwacht.
En hoe zit het met Grand Theft Auto? Zelnick stelt dat GTA 5 simpelweg niet presteert als een doorsnee release. De game verscheen in 2013 en bleef volgens Zelnick 13 jaar lang tot de vijf bestverkochte titels behoren. Voor hem helpt die lange levensduur verklaren waarom Grand Theft Auto niet als een doorsnee franchise kan worden beoordeeld. Zoals hij het verwoordt: “GTA is een ander soort ervaring.”
Waarom stelt een investeerder Take-Two-CEO Strauss Zelnick ter discussie? De aandeelhouder uit zorgen over jarenlange vertragingen, niet-waargemaakte verwachtingen en afhankelijkheid van grote franchises. Ook vraagt de investeerder zich af of senior executives kunnen worden vervangen als de prestaties niet verbeteren.
Hoe reageert Strauss Zelnick op de kritiek? Zelnick verdedigt het management door de positie van Take-Two in 2007 te vergelijken met de prestaties van het bedrijf nu. Hij wijst op diversificatie, succesvolle franchises en de aanzienlijke koersstijging onder het huidige leiderschap.
Wat zegt Zelnick over Grand Theft Auto? Zelnick wijst op de uitzonderlijke levensduur van GTA 5 in plaats van de lange periodes tussen releases als normaal te beschouwen. Hij zegt dat de game uit 2013 13 jaar lang tot de vijf bestverkochte titels bleef behoren.